Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

V Nemecku otvorili obchod s potravinami po záruke. Zaplatíte, koľko chcete

V Nemecku otvorili obchod s potravinami po záruke. Zaplatíte, koľko chcete

23. február 2017 - Obchod s anglickým názvom The Good Food otvorili začiatkom februára v Kolíne nad Rýnom. Ide o tretí podobný obchod v Európskej únii, v Nemecku je to novinka. Predáva najrôznejšie produkty od zeleniny až po pivo. Hoci sú všetky potraviny v dobrom stave, tým, že sú po dobe minimálnej trvanlivosti, skončili by na smetisku.

V supermarkete neexistujú žiadne pevne stanovené ceny. Zákazníci rozhodujú, koľko za daný výrobok zaplatia. Keď supermarket po prvý raz otvorili, obchod navštívili zákazníci od dôchodcov až po bojovníkov proti plytvaniu potravinami.

„Minimálny dátum trvanlivosti je len orientačným odporúčaním pre spotrebiteľa. Prevažná väčšina potravín vydrží oveľa dlhšie,“ tvrdí majiteľka obchodu Nicole Klaski. Zároveň chce so svojím tímom klásť veľký dôraz na informovanie zákazníkov. „Ak by sa niečo stalo a niekomu sa urobilo zle, samozrejme, ponesieme zodpovednosť,“ uisťuje. Kým cieľom tradičných supermarketov je zisk, projekt The Good Food má mať aj sociálny dopad. Chce zvýšiť povedomie o problematike plytvanie a motivovať ľudí, aby premýšľali o udržateľnom spôsobe života. Obchody sa totiž snažia predávať len skvele vyzerajúcu zeleninu a ľudia si na to navykli.

Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo tvrdí, že celá tretina vyprodukovaných potravín na svete sa bez využitia vyhadzuje do koša. Ak by sa podarilo zachrániť aspoň štvrtinu z týchto potravín, mohli by sme nakŕmiť až 900 miliónov hladných ľudí. Problematike plytvania potravinami sa venuje dokumentárny film nemeckého filmára Valentina Thurna Taste the Waste z roku 2011. Odporúčame.

Zdroj: The Good Food