Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Svet sa zbrojí. Svetový obchod so zbraňami je najvyšší od studenej vojny

Svet sa zbrojí. Svetový obchod so zbraňami je najvyšší od studenej vojny

21. február 2017 – Krajiny Blízkeho východu za posledných päť rokov (od roku 2012 do roku 2016) zdvojnásobili dovoz zbraní a rôznych špecializovaných zbraňových systémov. Tvrdí to analýza Štokholmského medzinárodného ústavu pre výskum mieru (SIPRI), ktoré upozorňujú, že po zbraniach je najvyšší dopyt od konca studenej vojny. Ich hlavnými vývozcami sú Spojené štáty, Rusko, Čína, Francúzsko a Nemecko. Súhrne tieto krajiny stali za 74 percentami všetkých zbraní, ktoré sa do sveta exportovali. Najväčším exportérom modernej techniky, rakiet či obranných systémom sú hlavne Američania, ktorí ich vyvážajú do približne stovky krajín.

Po Indii bola najväčším dovozcom zbraní Saudská Arábia, ktorá objednala o 212 percent viac zbraní ako v období 2007 až 2011. Podobne je na tom Katar, ktorý zvýšil dovoz zbraní o 245 percent. Percentuálne vysoký nárast okolo 200 percent zaznamenal aj Vietnam. „Napriek nízkym cenám ropy, krajiny v tomto regióne aj naďalej objednávajú viac zbraní, ktoré sú vnímané ako kľúčové nástroje na riešenie konfliktov a napätia v oblasti,“ povedal analytik Pieter Wezeman so ústavu SIPRI.

Problematickí sú hlavne Saudi. Sú zodpovední za tisícky obetí v Jemene a podľa štatistík každý tretí nálet v Jemene bol namierený proti civilistom či nemocniciam. Predaj zbraní pre Saudskú Arábiu pritom nie je len otázkou veľkých krajín – muníciu za státisíce eur predáva Saudom aj Slovensko. Premiér Robert Fico to pred pol rokom okomentoval svojsky: „Je to biznis ako, ktorýkoľvek iný“.

Kým zo strednej a východnej Európy sa na Blízky východ vyvážajú len útočné pušky a mínomety, Američania alebo Briti im dodávajú najmodernejšiu zbrojnú techniku, čo je vážny problém. Ignorujú tak Dohodu o obchodovaní so zbraňami, ktorá dbá na to, aby sa neporušovalo zbraňové embargo a nevyvážali sa zbrane tam, kde sa porušujú ľudské práva.

Zdroj: SIPRI