Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Zatkli rumunského lekára. Bral úplatky takmer každú hodinu v práci

Zatkli rumunského lekára. Bral úplatky takmer každú hodinu v práci

20. február 2017 – Na Slovensku nie je žiadnym tajomstvom, že lekári berú tajne úplatky a rôzne formy „všimného“. Posledným známym prípadom bol prominentný lekár Viliam Fisher, ktorý od rodiny pacientky zobral 3-tisíc eur a dve kačice. Lenže prípad V. Fishera je len slabým odvarom toho, čo dokázal lekár v rumunskom mestečku Sinaia.

Polícia ho zatkla minulý týždeň. Obvinila ho, že len počas jediného dňa zobral 19 úplatkov. Počas jednej zmeny sa tak nelegálne obohatil o 8 500 rumunských leu, čo je v prepočte 1 900 eur. To je v krajine, kde sa pohybuje hrubá mesačná mzda okolo 720 eur, pomerne slušný zárobok. Lekár peniaze bral od starších ľudí, ktorým za úplatok potvrdzoval nárok na predčasný dôchodok.

Rekordérom v Rumunsku je však iný lekár. Vlani odsúdili na tri roky väzenia doktora, ktorý dokázal prijať desať úplatkov v priebehu minúty. Inak celkom prepracovaný systém narušila až polícia, ktorá ho natočila na video. Súd mu dokázal 291 prípadov korupčného správania a každý deň sa súhrnne obohatil o tisíc eur. Pri domovej prehliadke u neho našli v hotovosti 100-tisíc eur a vo švajčiarskej banke mal uložených ďalších 200-tisíc eur. Podobne ako najnovší prípad v Rumunsku, podpisoval starším ľuďom nárok na predčasný dôchodok.

Zdroj: flickr.com / Yuya Tamai | cc