Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Imigranti priniesli do Nemecka podnikateľskú dravosť

Imigranti priniesli do Nemecka podnikateľskú dravosť

17. február 2017 – Rodení Nemci sa v práci preslávili usilovnosťou a efektivitou, ale nemajú sklon k vlastnému podnikaniu. V prepočte oveľa viac vlastných firiem zakladajú Američania, Briti aj Francúzi. Všetko sa v Nemecku zmenilo vplyvom imigračnej krízy.

Až 44 percent živností, ktoré boli v roku 2015 registrované, patrilo cudzincom. Len na porovnanie, ešte v roku 2003 bol tento podiel len 13 percent. Celkovo pätinu všetkých súkromných firiem v súčasnom Nemecku založili ľudia, ktorí sa tam nenarodili.

Medzi rokmi 2005 až 2014 počet osôb samostatne zárobkovo činných z Blízkeho východu v Nemecku vzrástol o takmer dve tretiny. Ide predovšetkým o ľudí zo Sýrie, Iraku a Afganistanu. Príkladom je Iyad Slik, ktorý s rodinou v Sýrii prevádzkoval obchod s cukrovinkami. Už v priebehu prvého roka otvorili obchod aj v Berlíne a premýšľajú nad expanziou. Tento trend bude zrejme rásť s príchodom vyše milióna nových utečencov zo Sýrie a Blízkeho východu.

Vyššia podnikavosť imigrantov je spôsobená aj tým, že nemecký trh práce je uzavretý, utečenci často nemajú kvalifikáciu a niekedy čelia diskriminácii zamestnávateľov. Cudzinci sa preto snažia vynájsť a otvárať vlastné podniky, aby uživili svoje rodiny. Sú zároveň ochotnejší podstupovať vyššie podnikateľské riziká, ktoré sú často len odvarom útrap, ktoré prežili pri vysťahovaní sa z pôvodných domovov. Programátor Hussein Shaker, pôvodne zo Sýrie, s nemeckými kolegami preto založil pracovný portál MigrantHire, ktorý utečencom pomáha pri hľadaní práce. Momentálne ponúka dve tisícky voľných pracovných ponúk a 13-tisíc inzerátov od utečencov.

Zdroj: flickr.com / Christian Schirrmacher | cc