Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Cestujte radšej autobusom ako svojim dieselom. Nové merania prekvapili

Cestujte radšej autobusom ako svojim dieselom. Nové merania prekvapili

14. február 2017 - Moderné autá s dieselovými motormi vypúšťajú do ovzdušia 8- až 10-násobne viac škodlivých emisií na liter nafty ako nákladné autá alebo autobusy.

So závermi prišla Medzinárodná rada pre čistú dopravu (ICCT), ktorá testovala produkciu toxických oxidov dusíka (NOx) nákladných áut a autobusov. Výsledky, ktoré namerala, potom porovnala s modernými autami s dieselovými motormi.

Ukázalo sa, že autobusy či kamióny, ktoré boli testované v Nemecku a Fínsku, vypustia do ovzdušia okolo 210 miligramov NOx na prejdený kilometer, čo je len polovica toho, čo vyprodukujú dieselová autá, ktoré by mali spĺňať najvyššie európske normy Euro 6.

Ak k tomu ešte pripočítame fakt, že nákladiaky a autobusy majú oveľa väčšie motory než osobné automobily, a teda spália viac paliva, z meraní vychádzajú podstatne šetrnejšie. Meranie ICCT prebiehalo podľa prísnejších testov EÚ pre veľké vozidlá, ktorá v EÚ platia od roku 2013. V prípade osobných áut sú zatiaľ testované len autá v laboratórnych podmienkach, čoho výsledkom bol aj škandál Volkswagenu.

Vo veľkých koncentráciách oxidy dusíka reagujú s vlhkosťou v pľúcach. Vyvolávajú akútne ochorenie dýchacích ciest, zhoršujú choroby srdca, vyvolávajú cyanózu, rozširujú krvné cievy a vyvolávajú zníženie krvného tlaku, zápaly a opuchy pľúc.

Zdroj: SITA