Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Koľko by vás stálo stať sa Batmanom? Analytici to vypočítali

Koľko by vás stálo stať sa Batmanom? Analytici to vypočítali

13. február 2017 - Len stručne, pre tých, ktorí o ňom počujú prvý raz: Batman je vo fiktívnom komiksovom svete v skutočnosti bohatý elegán Bruce Wayne, ktorý sa v detstve stal svedkom vraždy vlastných rodičov. V dospelosti sa rozhodol brániť slabých proti zločincom. V noci sa oblieka do čierneho overalu s maskou a pod netopierím znakom sa vydáva na záchranu ľudí v temných uličkách rodného Gotham City.

Ochrana rodného mesta nie je vôbec lacná záležitosť. Finančný videoportál Coinage sa preto pokúsil vypočítať, koľko by stáli všetky srandy, ktoré urobili z B. Wayna superhrdinu. Ak teda nemáte vrodené superschopnosti, potrebujete množstvo peňazí. Skutočne veľmi veľa peňazí.

Batman žije v obrovskej vile, ktorú zdedil po rodičoch. Jej hodnota je 137 miliónov dolárov. Lenže každý rok by ho len udržiavanie panstva stálo 1,6 milióna dolárov. Na dani z nehnuteľnosti by zaplatil 37-tisíc dolárov. Ak si dobre pamätáte, tak obrovskú vilu zrovnal so zemou jeho úhlavný nepriateľ Joker. To nezabránilo Batmanovi, aby kaštieľ opäť postavil z ruín. Náklady? Neuveriteľných 600 miliónov dolárov. Len na porovnanie, najdrahší dom v USA sa momentálne predáva za 250 miliónov dolárov a v cene je bohatý výber športových áut, gýčových nepotrebností a helikoptéra.

Batman má aj bohatú zbierku prevlekov. Ich cena sa odhaduje na najmenej milión dolárov. Nejazdí na žiadnom komerčne predávanom aute, ale na vlastných batmobiloch. Ich cenu analytici odhadli na 79,5 milióna dolárov. Pozor, v cene nie je havarijné poistenie a náklady na benzínových pumpách.

Na rôzne technologické zbrane by musel z vrecka vytiahnuť ďalších 210-tisíc dolárov. Svojmu vernému komorníkovi Alfredovi by ročne platil 250-tisíc dolárov – súčasťou nie sú len raňajky či utieranie prachu, ale aj dohoda o mlčanlivosti a psychologické rady. Keďže sa v jeho vile ponevierajú hlodavce a netopiere, očkovanie by B. Wayna stálo 700 dolárov.

Netreba zabudnúť ani na dôležité vzdelanie. Mladý B. Wayne študoval na niekoľkých európskych univerzitách. Medzi nimi napríklad Cambridge či Sorbonne. Ďalej náklady na kurz pilotovania lietadla a bojové tréningy. Tieto náklady by sa vyšplhali na ďalších 1,5 milióna dolárov.

Aby B. Wayne prežil a mohol sa venovať svojmu koníčku po nociach, jeho firma by musela podľa analytikov Coinage dosiahnuť ročný obrat aspoň 31,3 miliardy dolárov.

Zdroj: SITA / AP