Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Reštaurácia, kde platia len bohatí. Chudobní dostávajú jedlo zdarma

Reštaurácia, kde platia len bohatí. Chudobní dostávajú jedlo zdarma

10. február 2017 – Koncom minulého roka v Madride otvorili reštauráciu Robin Hood. Tento bájny britský šľachetný zbojník bránil práva slabších a pomáhal chudobným. Niečo podobné robí aj reštaurácia, ktorú otvoril 80-ročný katolícky kňaz Ángel García Rodriguez. Podnik ponúka bežné menu cez deň za 11,80 eur, čo je relatívne vysoká cena.

Tá ale umožňuje ľuďom bez prístrešia, aby si večer zadarmo pochutili na rovnakom jedle. Reštaurácia každý večer nasýti okolo sto bezdomovcov. Cieľom nie je len poskytnúť jedlo, ale poskytnúť týmto ľuďom aj rovnaký servis. „Chcem, aby mohli jesť s rovnakou dôstojnosťou ako ostatní zákazníci. Jesť v rovnakej kvalite, popíjať z krištáľových pohárov, nie z plastových pohárikov, a navyše v priateľskej atmosfére,“ vysvetľuje kňaz.

K založeniu takéhoto podniku ho inšpirovali slová pápeža Františka, ktorý vraví, že ak dávate chudobným chlieb či prácu, dávajte im to aj s pocitom dôstojnosti. Otec Ángel prevádzkuje spolu štyri takéto reštaurácie v oblastiach, kde každý dvadsiaty človek žije po ekonomickej kríze pod prahom chudoby.

Biznis model reštaurácie založený na solidarite mimoriadne zaujal. Ak sa chystáte do Madridu, do podniku sa pravdepodobne nedostanete. Reštaurácia potvrdila, že má všetko obsadené až do apríla. Ľudí na drahé raňajky či obed láka aj skvelé jedlo. V reštaurácii pracujú ako dobrovoľníci kuchári a čašníci z luxusných podnikov v Španielsku. Raz do týždňa podnik navštívi aj nejaká kuchárska celebrita. Podnik je otvorený nonstop, poskytuje aj ubytovanie a je v ňom možné zdarma si požičať mobil, ak potrebuje zákazník niekomu zavolať. So svojou charitou Poslovia mieru kňaz zmenil aj neďaleký opustený kostol, ktorý prerobil na komunitné centrum. Ide o jediný kostol v Madride, ktorý je otvorený nonstop a ponúka zadarmo kávu, sledovanie televízie a nocľah pre 200 ľudí.

Zdroj: Twitter / Padre Angel