Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Katar míňa ohromné peniaze. Futbal môže byť najdrahší

Katar míňa ohromné peniaze. Futbal môže byť najdrahší

8. február 2017 - Katar bude utrácať. Skutočne veľa míňať. Katarský minister financií Ali al-Emadi priznal, že maličká ropná krajina míňa v rámci príprav na futbalové majstrovstvá sveta v roku 2022 týždenne 500 miliónov dolárov. Náklady na takejto úrovni by mali pokračovať v nasledujúcich troch až štyroch rokov.

Počas príprav sa tak krajina chystá minúť neuveriteľných 200 miliárd dolárov. Ide o sumu, ktorá sa rovná 13-násobku slovenského štátneho rozpočtu.

Minister odmietol kritiku, že svetový šampionát bude najdrahší v histórii. Len na porovnanie: v roku 2014 hostila Brazília majstrovstvá sveta vo futbale. Tie stáli len 11 miliárd dolárov, čo je skutočne len zlomok toho, s akým rozpočtom operuje Katar. Smiešny oproti Kataru sa zdá aj rozpočet Moskvy. Budúci rok majstrovstvá sveta sa budú konať v Rusku, ktoré počíta s nákladmi do výšky 10,7 miliárd dolárov.

Katar sľubuje, že stihne vybudovať štadióny, infraštruktúru aj hotely v stanovenom čase a má zazmluvnených už 90 percent prác. Míňanie prichádza v čase, keď ropná krajina operuje kvôli zlacňovaniu ropy v prvom rozpočtovom deficite za posledných 15 rokov.

Zdroj: flickr.com / Save the Dream | cc