Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Nórske Oslo rozdá dotácie na nákup elektrických bicyklov. Chce chrániť prírodu

Nórske Oslo rozdá dotácie na nákup elektrických bicyklov. Chce chrániť prírodu

2. február 2017 – Ochranu životného prostredia idú Nóri podporovať štedrou dotáciou. Od 1. februára bude hlavné mesto Oslo ponúkať ľuďom dotáciu vo výške 10-tisíc nórskych korún (1 256 eur) na nákup takzvaných cargo elektrických bicyklov. Tie sú vybavené špeciálnymi nosičmi, ktoré pomáhajú pri odvoze tašiek z obchodov alebo pri doprave osobných vecí.

Takýto e-bike nie je lacná záležitosť a dotácia tvorí len 25 až 50 percent z celkovej ceny bicykla (ceny sa pohybujú okolo 2 200 do 5 600 eur). Dotácia je ale kritizovaná. Oslo má síce 618-tisíc obyvateľov, ale rozpočet na dotáciu vystačí maximálne pre 500 až tisíc ľudí. Niektoré nórske média píšu, že dotácia je vlastne dotovaním bohatých, ktorí môžu o štátne peniaze rovnako požiadať ako chudobní Nóri, ktorí zrejme nebudú mať tak vysokú finančnú rezervu.

Podpora elektrobicyklov má nielen znížiť produkciu smogu, ale obmedzí aj náklady na výstavbu drahej infraštruktúry pre bežné bicykle. Miestni si totiž zvykli, že im do kopca pomáhajú takzvané cyklistické eskalátory, ktoré vyvezú cyklistov aj s bicyklom na kopec bez šliapania do kopca.

Vlani sa Nóri rozhodli do komplexnej siete cyklotrás investovať takmer 830 miliónov eur. Chcú tak ľuďom uľahčiť rozhodovanie, aby namiesto auta cestovali po meste bicyklami. Nórske úrady sa snažia odradiť ľudí od šoférovania aj špeciálnymi daňami a poplatkami za prejazd mestom.

Zdroj: flickr.com / FEC | cc