Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Anarchisti obsadili dom boháča. Vyhlásili ho za útulok

Anarchisti obsadili dom boháča. Vyhlásili ho za útulok

30. január 2017 - Dom v centre Londýna, ktorý kúpil pred dvoma rokmi ruský milionár Andrej Gončarenko za 15 miliónov libier, v súčasnosti obýva 25 bezdomovcov. Rus kúpil rozľahlý 5-poschodový na Eaton Square spolu s ďalšími troma vilami v centre Londýna. Miliardár vlastní aj údajne najdrahší dom v Británii Hanover Lodge, ktorý ho stál 120 miliónov libier.

Verejnosti nie je tak známy, vedie skôr utiahnutý život a šéfuje jednej z dcérskych spoločností ruského plynárenského gigantu Gazprom. Jeho firma Gazprom Invest Yug buduje plynovody a ďalšie prepravné siete.

Dom na Eaton Square obsadili minulý týždeň anarchisti zo skupiny Autonómny národ anarchistických libertariánov (ANAL) a dom vyhlásili za útulok pre ľudí bez domova. Dom je dlhodobo neobývaný a aktivisti do neho vošli vraj cez otvorené okno. „Je zločin, že je tu toľko bezdomovcov a súčasne toľko prázdnych domov. Obsadením jedného z nich na túto nespravodlivosť upozorňujeme,“ povedal jeden z členov skupiny.

V Londýne je evidovaných približne 57-tisíc prázdnych domov, pritom charitatívna organizácia Shelter nedávno spočítala, že len v hlavnom meste žije 170-tisíc bezdomovcov. Aktivisti preto organizujú v sídle boháča večerné premietania, varia pre bezdomovcov a rozdávajú im oblečenie. Chcú organizovať aj debaty o bytovej kríze a ich riešeniach.

Zdroj: flickr.com / Herry Lawford | cc