Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Trump potrebuje miliardy avokád z Mexika, aby zaplatil múr

Trump potrebuje miliardy avokád z Mexika, aby zaplatil múr

27. január 2017 – Nový prezident Donald Trump podpísal dekrét, v ktorom sa zaručil, že bude na hraniciach s Mexikom stavať múr. Financovať ho chce uvalením 20-percentnej dane na dovoz z Mexika. Múr by mal podľa odhadov stáť približne 15 až 25 miliárd dolárov.

Mexiko je tretí najväčší obchodný partner USA. Američania od južných susedov dovážajú elektroniku, autá či ovocie a zeleninu. Čo takto obľúbené avokádo? V obchode stojí tri doláre. Po dodatočnom zdanení by stálo 3,60 dolára.

Zdraženie o 60 centov by tak mohlo putovať do fondu na výstavbu múru. Američania by museli teoreticky kúpiť z Mexika 20 až 25 miliárd kusov avokáda, aby si zaplatili múr. V roku 2014 USA spotrebovali štyri miliardy avokád, z toho 85 percent z nich boli z dovozu. To je 3,4 miliardy avokád zo zámoria každý rok, čo znamená, že by trvalo šesť až sedem rokov, kým by Mexiko zaplatilo výstavbu múru tým, že to zafinancuje takto nepriamo cez avokáda.

Samozrejme, ide len o matematickú fikciu. Skutočnosť musí počítať aj s tým, či sa zvýšenie cien presunie v plnej miere na spotrebiteľov (mexickí dodávatelia sa budú snažiť znížiť svoje ceny, aby ostali konkurencieschopní) a či spotreba avokád americkými jedákmi bude stabilná.

V každom prípade denník The Washington Post podobnými žartovnými prepočtami vypočítal, že by bolo podobné takýmto matematickým postupom doviesť z Mexika 37 až 47 miliónov klimatizácií, 10 až 12,5 miliardy six-packov piva Tecate, 50 až 62 miliárd rajčinovej pasty či 104 až 130 miliónov počítačov Lenovo ThinkStation.

Zdroj: flickr.com / threelayercake | cc