Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Knižným bestsellerom sveta je s nástupom Trumpa opäť 1984

Knižným bestsellerom sveta je s nástupom Trumpa opäť 1984

25. január 2017 – Vydavateľstvo Penguin muselo urobil dotlač kultovej knihy Georga Orwella - 1984. V posledných dňoch je o túto 68-ročnú knihu ohromný záujem. Kniha, ktorá desivo opisuje fikciu fungovania totalitného štátu, je v týchto dňoch stala najpredávanejšou knihou na Amazone. Vydavateľstvo preto muselo urobiť dotlač 75-tisíc kusov.

Síce to nie je potvrdené, ale záujem môže súvisieť s inauguráciou nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a evidentným klamaním jeho ľudí. Hovorca Sean Spicer totiž vyhlásil, že „inauguráciu videlo najviac ľudí v histórií“ - osobne či pri televízii. Analýzy ale potvrdili, že hovorca klamal a dav bol o polovicu menší ako pri predchodcovi Barackovi Obamovi. Poradkyňa prezidenta Kellyanne Conway slová hovorcu obhajovala a povedala, že ide o „alternatívne fakty“.

Tento škandál je často spájaný práve s orwellovským svetom 1984. V tomto svete existovalo „ministerstvo pravdy“, ktoré prinášalo ľuďom klamstvá a vláda ľudí sledovala a kŕmila ich propagandou. Nárast predaja tejto knihy bol zaznamenaný aj v roku 2013, keď Edward Snowden zverejnil tajné dokumenty systémov NSA, čím priniesol dôkazy, že americké tajné služby špehujú ľudí na internete.

Zdroj: Colin Dunn | cc