Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Univerzita spustila cool kampaň: Dievčatá na techniku patria

Univerzita spustila cool kampaň: Dievčatá na techniku patria

24. január 2017 - Už v škôlke ti brali kocky lega a strkali do rúk ružové bábiky? Stále si odniekiaľ počula: Na toto sa nehodíš. Technika je pre dievčatá veľmi ťažká. A pritom v tebe niekde celý čas žila vášeň pre objavovanie toho, ako svet okolo teba funguje?

Brnianska univerzita chce narušiť stereotyp, že IT nie je pre dievčatá. „Tohtoročnou kampaňou ‚Sem patrím‘ chceme osloviť uchádzačky o štúdium, ale zároveň by sme radi otvorili celospoločenskú diskusiu na tému nedostatku žien v technických odboroch,“ povedal rektor školy Vysoké učení technické v Brne Petr Štěpánek.

Skvelé náborové video pustila do obehu pred niekoľkými dňami aj bratislavská Fakulta elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity (FEI STU). Tiež v klipe stavila na dievčatá, no najmä sa pri výrobe inšpirovala Hviezdnymi vojnami. Video nájdete pod textom.

Podľa odhadov Európskej komisie bude v budúcich rokoch chýbať v oblasti informačných a komunikačných technológií až 900-tisíc pracovníkov. Ak by sa školám podarilo získať dostatok žien pre štúdium technických odborov, výrazne by to pomohlo trhu práce.

Podľa európskeho výskumu, na ktorom sa podieľala aj univerzita v Brne, je dôvodom malého počtu žien v technických odboroch aj to, že sa štúdia týchto odborov obávajú. Že sa ženy boja IT odborov zbytočne, dokazujú aj štatistiky spoločnosti Scio. Študijne výsledky dievčat sú o niečo lepšie ako chalanov.

Univerzita zverejnila skvelé propagačné video, pozrite si ho:

Zdroj: Youtube