Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Letec stlačil omylom tlačidlo. Do mora zhodil výzbroj za milióny

Letec stlačil omylom tlačidlo. Do mora zhodil výzbroj za milióny

19. január 2017 – Ako stratiť milióny dolárov v priebehu niekoľkých sekúnd? Začiatkom roka sa to nechtiac podarilo námornej leteckej divízii v Južnej Kórei. Lietadlo Lockheed Martin P-3 Orion, ktoré patrí juhokórejskej armáde, nieslo na svojej palube množstvo zbraní a preventívne hliadkovalo v okolí Japonského mora.

Na palube lietadla sa nachádzali napríklad tri rakety americkej výroby Harpoon. Skonštruované sú v prvom rade ako satelitom navádzané protilodné rakety, ktorých cena je 1,35 milióna dolárov. Súčasťou výzbroje bolo aj K745 Chung Sang Eo (Blue Shark), čo je ľahké protiponorkové torpédo vyvinuté pre juhokórejské námorníctvo. Jeho cena sa odhaduje na takmer 900-tisíc dolárov. Súčasťou boli aj relatívne lacné hĺbkové nálože.

Výzbroj nechtiac zhodil do mora jeden z členov leteckej posádky, ktorý sa mal „omylom dotknúť spínača na uvoľnenie zbraní v prípade núdze“. V Japonskom mori tak skončili zbrane v hodnote približne piatich miliónov dolárov. Armáda už avizovala, že po vylovení zbraní z mora sa ich bude snažiť opraviť.

Zdroj: flickr.com / Carlos Menendez San Juan | cc