Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Študentské pôžičky berú americkí dôchodcovia za deti. Nesplácajú ich

Študentské pôžičky berú americkí dôchodcovia za deti. Nesplácajú ich

18. január 2017 - Počet amerických dôchodcov, ktorí si vzali študentské pôžičky v mene svojich detí alebo vnúčat sa v poslednom desaťročí v USA zvýšil štvornásobne. Dlžníci, ktorí majú viac než 60 rokov, dlžia len na študentských úveroch 66,7 miliardy dolárov. Tvrdí to správa amerického Úradu pre finančnú ochranu spotrebiteľov (CFPB).

Raketový nárast nákladov na štúdium na vysokých školách tak spôsobil enormnú finančnú záťaž starším Američanom, ktorí plánovali deťom pomôcť. Takmer 40 percent študentských pôžičiek, ktorých dlžník je dôchodca, sú momentálne v omeškaní alebo sa nesplácajú. „Dlh zo študentských úverov je jednoznačne medzigeneračný problém a ohrozuje starších spotrebiteľov,“ povedal zástupcom riaditeľa Úradu pre študentov z CFPB Seth Frotman.

Američania dlhujú takmer 1,4 bilióna dolárov na nezaplatených študentských úveroch. Pomalé oživenie trhu práce, rastúca príjmová nerovnosť a stagnujúce mzdy spôsobili ťažkosti v ich splácaní. Mladý človek sa síce zamestná, ale tiahne si balvan dlhu za sebou.

Úrad varuje, že študentské pôžičky spôsobili, že nemalý počet starších ľudí má problémy „dovoliť si základné potreby“. Dôchodcovia radšej nenavštevujú lekára a neberú drahšie lieky na predpis, pretože si ich nemôžu dovoliť. Rastúci počet dlžníkov starších ako 65 rokov spôsobil, že im štát siahol na dávky sociálneho zabezpečenia, čo je často ich jediný zdroj pravidelného príjmu. Dávky im vzali z dôvodu neuhradených študentských pôžičiek.

Zdroj: flickr.com / Allison | cc