Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Menej ako prstov na rukách. Vlastnia ale toľko, čo polovica ľudstva

Menej ako prstov na rukách. Vlastnia ale toľko, čo polovica ľudstva

16. január 2017 - Majetok ľudstva sa koncentruje v stále menšej skupine miliardárov. Kým v roku 2010 vlastnilo majetok, ktorý sa rovná chudobnejšej polovici ľudstva (3,6 miliardy ľudí), 388 miliardárov, v súčasnosti sú to už len ôsmi boháči. Tvrdí to britská nezisková organizácia Oxfam, ktorá na príjmovú nerovnosť dlhodobo upozorňuje.

Medzi vyvolenými sú spoluzakladateľ Microsoftu Bill Gates (75 miliárd dolárov), španielsky textilný magnát Amancio Ortega (67 miliárd dolárov), finančník Warren Buffett (60,8 miliardy), šéf firmy Grupo Carso Carlos Slim Helu (50 miliárd), šéf Amazonu Jeff Bezos (45,2 miliardy), Mark Zuckerberg z Facebooku (44,6 miliardy), CEO spoločnosti Oracle Larry Ellison (43,6 miliardy) a vlastník spoločnosti Bloomberg Michael Bloomberg (40 miliárd dolárov).

Kritici jej vyčítajú metodiku štúdie, ktorá preberá dáta od banky Credit Suisse. V nich sa neberie do úvahy, že mnohí miliardári sa venujú charitatívnym projektom. Sporný je aj samotný výpočet, ktorý je založený na čistom majetku (vlastníctvo aktív mínus dlhy). Portál BBC upozorňuje, že ak si študent zoberie pôžičku, ale zároveň nič nevlastní, v štatistikách sa objaví medzi chudobnými, hoci môže popri škole slušne zarábať.

Štúdia prichádza v čase, keď finišujú prípravy na Svetové ekonomické fórum v Davose (17.-20. január), na ktorom politické a ekonomické celebrity diskutujú o globálnych rizikách ľudstva. Pre svetový biznis bude hlavným rizikom rastúca nerovnosť v príjmoch a bohatstve, očakávania od nového prezidenta Donalda Trumpa a zvyšujúca sa polarizácia spoločnosti.

Zdroj: SITA / AP