Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Kde kúpite najlacnejšie drogy a alkohol? Slovensko to nebude

Kde kúpite najlacnejšie drogy a alkohol? Slovensko to nebude

13. január 2017 - Predstavme si netradičný spotrebný kôš domácnosti, ktorý by bol zložený: z tabaku, alkoholu, amfetamínu, marihuany, kokaínu a nejakého opiátu. Ak by sme tento kôš pochutín chceli nakúpiť v 100 krajinách sveta, vyšli by nám nasledujúce výsledky.

Len 18 krajín by sa vmestilo v prepočte do sumy 100 dolárov. Najmenej by ste zaplatili v Kongu (19,6 dolárov) a na Hondurase (43 dolárov).

Relatívne najlacnejšie sú ale tieto drogy v Luxembursku (259 dolárov), Švajčiarsku (239 dolárov) a na Bahamách (75 dolárov), kde tvorí ich zakúpenie len 13 až 16 percent priemerného týždenného príjmu obyvateľov.

Slovensko patrí medzi najdrahšie krajiny. Kôš je možné kúpiť za 266 dolárov, čo je 83 percent týždenného príjmu. Na porovnanie v Česku by ste minuli v priemere 209 dolárov, čo je takmer 60 percent týždenného príjmu nášho suseda. Podielovo vyššie náklady z týždenného príjmu ako Slováci by na nákup drog dosiahli len v Saudskej Arábii, Lotyšsku, Hondurase (podiel je tu až 89,3%), Kostarike a Botswane (94,4 percent).

Zdroj: SITA / AP