Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Zbiť manželku alebo deti s láskou sa v Rusku dekriminalizuje

Zbiť manželku alebo deti s láskou sa v Rusku dekriminalizuje

12. január 2017 – Ak ťa doma niekto udrie a facku ti uštedrí s dávkou lásky, potom to nie je dôvod, aby šiel útočník do väzenia, odsedel si niekoľko rokov a žil zvyšok života so záznamom v registri trestov. Tvrdí to ruská politička Jelena Mizulinová, ktorá do Štátnej dumy predložila novelu Trestného zákona, ktorý má dekriminalizovať domáce násilie – na deťoch, manželkách, manželoch alebo rodinných príslušníkoch.

Novela už prešla prvým čítaním s veľkým prehľadom. Za návrh zákona hlasovalo celkovo 368 poslancov, len jeden bol proti a jeden poslanec sa zdržal hlasovania. Ak novela prejde, obvinenému z domáceho násilia by hrozila len pokuta, alebo verejnoprospešné práce. Trestného činu by sa násilník dopustil, ak by čin spáchal dvakrát počas jedného roka.

Rusko bolo dlhodobo kritizované, že domáce násilie nemalo v zákone definované ako trestný čin. Vlani prijalo novelu, v ktorom to zmenilo. Útočník mohol dostať dva roky väzenia a pokutu vo výške do 40-tisíc rubľov (634 eur).

Zákon vydržal v platnosti len pol roka a teraz sa bude na podnet J. Mizulinovej meniť. Dôvodom je, že poslankyňa a v zásade celá Duma obhajuje používanie fyzických trestov na deťoch, ak rodičov nepočúvajú ako znak lásky od Boha. Takto to definuje v oficiálnom stanovisku aj ruská právoslavná cirkev, ktorá má v krajine silné postavenie. Nedať jednú „výchovnú“ dieťaťu považuje poslankyňa aj cirkev za „protirodinné“.

„V Rusku každých 12 minút niekto bije člena svojej rodiny,“ varuje aktivistka Alena Popová, ktorá už spísala proti novele petíciu. Podľa ruských štatistík až 40 percent násilných činov je spáchaných v rámci rodiny. Najčastejšími obeťami sú ženy. Domáce násilie sa týka až 36-tisíc Rusiek, ktoré sú terčom násilia zo strany partnerov. U detí sa násilie ročne podľa oficiálnych dát praktizuje na 26-tisíc z nich.

Zdroj: flickr.com / dualdflipflop | cc