Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Japonsko predĺži ľuďom víkendy. Dlho pracujú, preto nemíňajú v obchodoch

Japonsko predĺži ľuďom víkendy. Dlho pracujú, preto nemíňajú v obchodoch

9. január 2017 - Nadčasy sú v Japonsku pravidlom a týkajú sa 85 percent zamestnancov. V niektorých firmách pracujú zamestnanci až sto hodín mesačne nad zákonom stanovený limit. Japonci majú 16 dní štátnych sviatkov, ale až polovica zamestnancov cez sviatky ďalej pracuje a na dovolenku nechodí vôbec. Zomrieť od prepracovania nie je v Japonsku nič neobvyklé. Na pomenovanie tohto javu existuje dokonca termín karoši. Experti hovoria až o 20-tisíc prípadoch ročne.

Vysoké pracovné vypätie a nedostatok času na relax a oddych však ekonomike škodia. Prepracovaní ľudia totiž nemajú čas chodiť po obchodoch, nemajú čas na osobný život, čo má za následok nízku pôrodnosť a vysokú rozvodovosť. S prepracovanosťou súvisia depresie a zdravotné problémy, ktoré stoja zdravotníctvo peniaze.

Vláda sa preto rozhodla, že ľuďom predĺži víkendy. Každý posledný piatok v mesiaci by mohli ľudia odchádzať z práce o tretej poobede. Plán známy pod názvom „prémiové piatky“ bude aplikovaný na štátnych úradníkov, ale vláda dúfa, že sa k programu pridajú aj korporácie. Približne 1 300 z nich už vyjadrilo súhlas. Prvý prémiový piatok začne 24. februára.

Skorší odchod z práce by mohol podporiť vyššiu spotrebu ľudí, čím by si japonská ekonomika každý piatok prilepšila o 124 miliárd jenov, čo je v prepočte 1,6 miliardy dolárov navyše. Tešiť sa nemusia len klasické obchody, ale aj reštaurácie či kultúrne inštitúcie.

Zdroj: flickr.com / Toomore Chiang | cc