Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Švajčiarsky výrobca zničil hodinky za milióny eur. Chcel zabrániť nižšej cene

Švajčiarsky výrobca zničil hodinky za milióny eur. Chcel zabrániť nižšej cene

22. máj 2018 - Švajčiarsky výrobca hodiniek Richemont zničil za dva roky hodinky v hodnote približne 500 miliónov eur. Spoločnosť, ktorá predáva luxusné výrobky a stojí za značkami ako Cartier či Montblanc, odkúpila spätne od predajcov nepredaný tovar, aby tak zabránila ich predaju za nižšie ceny. Len minulý rok spoločnosť odkúpila od maloobchodníkov hodinky za 203 milióna eur, väčšinu z nich tvorila značka hodiniek Cartier – jej cena začína na úrovni 1 200 eur, najdrahšie kusy je možné kúpiť za cenu vyše 20-tisíc eur.

Opatrenie označil bývalý šéf firmy Richard Lepeu, ktorý vlani odišiel do dôchodku, za „mimoriadne opatrenie“ za „mimoriadnych okolností“. Hodinky boli následne rozobrané a recyklované. Firma sa tak chce vysporiadať s prebytkom na trhu, keďže niektoré zo značiek švajčiarska firma objavila na ázijských trhoch za zlomok ceny. Hlavne v Číne sú tieto hodinky vhodným darčekom pri korupcii. Následne sa hodinky predajú obchodníkom.

Spätný nákup luxusných hodiniek ovplyvnil aj ziskovosť firmy. Zisk síce vzrástol o päť percent na 1,8 miliardy eur, ale dá sa očakávať, že odkúpenie hodiniek pravdepodobne poškodí výsledky v záverečnej časti roka. Z ekonomického hľadiska má krok firmy logiku. U luxusného tovaru totiž existuje značné riziko odkladania nákupu z dôvodu čakania na nižšiu cenu.

Zdroj: Cartier