Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Najšpinavšie ovzdušie? Maličké poľské mesto predbehlo v smogu aj Peking

Najšpinavšie ovzdušie? Maličké poľské mesto predbehlo v smogu aj Peking

3. január 2016 – Ak ste predpokladali, že najznečistenejšie ovzdušie majú mestá niekde v Indii alebo v Číne, ste na omyle. Poľské mesto Skala pár kilometrov od Krakowa ich s prehľadom prekonáva. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tam namerala hodnotu neuveriteľných 979 mikrogramov na meter kubický. Odporúčaná hodnota WHO je pritom len 20 mikrogramov na meter kubický. Hodnoty ovzdušia tak v poľskom meste prevyšuje 20-násobne európske limity. Len na porovnanie v Pekingu bolo nameraných „len“ 737 mikrogramov na metrov kubický.

Vysoká koncentrácia jemných častíc menších ako 10 mikrometrov vo vzduchu spôsobujú u ľudí vážne dýchacie ťažkosti. Mesto Skala je len vrcholom ľadovca. Z 50 európskych miest s najšpinavším ovzduším v Európskej únii, má Poľsko zastúpenie až v 33 z nich. Kvôli nedodržaniu limitov jemných častíc vo vzduchu sa dostali Poliaci minulé leto až pred Európsky súdny dvor. Vyšetrovaním sa zistilo, že limity škodlivých častíc boli porušené v 46 oblastiach Poľska. Našim susedom tak hrozí z Bruselu pokuta vo výške štyroch miliárd zlotých (900 miliónov eur).

Dôvod znečisťovania ovzdušia je uhoľný priemysel, ktorý má v krajine politickú silu a zamestnáva 100-tisíc ľudí. Konzervatívna vláda Právo a spravodlivosť považuje uhlie „za chrbticu energetiky“ a naďalej finančne dotuje stratové podniky v baníctve a ťažnom priemysle.

Okrem priemyslu za znečistením ovzdušia stoja aj domácnosti, ktoré používajú v zime zastarané a neefektívne kotle na uhlie. Z dôvodu vysokého smogu bola v decembri na jeden deň vo Varšave MHD zdarma. V Krakowe dokonca priali zákon, ktorý ľuďom zakáže od septembra 2019 spaľovať uhlie alebo drevo v kotloch.

Zdroj: flickr.com / Olgierd Rudak | cc