Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Fínsko žrebuje na Silvestra nezamestnaných. Dá im peniaze v experimente

Fínsko žrebuje na Silvestra nezamestnaných. Dá im peniaze v experimente

29. december 2016 – Fínska vláda Juha Sipilä od januára nového roka spúšťa sociálny experiment. Zavedie takzvaný všeobecný základný príjem, na ktorom vlani založili predvolebné sľuby. Na Silvestra (v sobotu) tak sociálna poisťovňa Kela vyžrebuje dve tisíc šťastlivcov z radov nezamestnaných, ktorí budú od štátu počas dvoch rokov namiesto dávok v nezamestnanosti dostávať 560 eur.

Použitie peňazí nikto nebude kontrolovať a zároveň účasť na experimente nie je možné odmietnuť. Platí, že tieto peniaze dostane občan každý mesiac a to aj v prípade, že si nezamestnaný neskôr nájde prácu.

Fínsko sa tak stane prvou krajinou, ktorá otestuje základný príjem na celonárodnej úrovni. Chce si tak overiť teóriu, podľa ktorej projekt nakoniec zvýši motiváciu ľudí zamestnať sa alebo sa ďalej vzdelávať. Niektorí nezamestnaní si totiž nehľadajú prácu preto, že sa im to v porovnaní s dávkami finančne neoplatí (cestovné, čas, stres, strata dávok). V experimente si pritom môžu legálne privyrobiť bez toho, aby im štát zastavil finančnú podporu vo forme základného príjmu.

Po roku sa bude Kela projekt prehodnocovať a je možné, že počet poberateľov základného príjmu sa zvýši. Štát od neho očakáva veľa: nahradením dávok v nezamestnanosti sa zjednoduší drahý sociálny systém, ktorý je budovaný na byrokracii. Žiadatelia o dávky v nezamestnanosti v experimente už nemusia vyplňovať papiere a pravidelne chodievať na úrady práce.

Zdroj: flickr.com / Juho Holmi | cc