Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Prečo spať viac: Vypočítali ekonomické straty z nevyspania

Prečo spať viac: Vypočítali ekonomické straty z nevyspania

26. december 2016 - V práci trávime stále viac času a ospravedlňujeme si to tým, že potrebujeme dokončiť nutné veci. V skutočnosti dlhé hodiny v práci, vyčerpanosť a nedostatok spánku nevedú k lepším výsledkom, ale naopak k ekonomickým stratám. Vyplýva to z ekonomických dát piatich krajín OECD (USA, Kanada, Japonsko, Nemecko a Británia).

Spánková deprivácia je spájaná s vyšším rizikom úmrtnosti a znížením produktivity práce. Zároveň sa na ňu nabaľujú podľa vedcov problémy ako obezita, nadmerné pitie alkoholu a energy drinkov, fajčenie, nedostatok fyzickej aktivity, psychické problémy a vyšší stres v práci ale aj v rodine.

Ľudia, ktorí spia denne menej ako šesť hodín, majú preto o 13 percent vyššiu pravdepodobnosť úmrtia než ľudia, ktorí spia aspoň sedem hodín. Z ekonomického hľadiska sa nedostatok spánku prejavuje v stratách až do troch percent HDP. Straty u zamestnávateľov spôsobuje zvýšená chorobnosť alebo duchom neprítomní a vyhorení zamestnanci. V prípade Američanov sú ekonomické straty „nevyspalcov“ vypočítané vo výške 2,28 percent HDP, teda ide o 411 miliárd dolárov ročne. V prípade Nemecka podiel na strate v hospodárstve je 60 miliárd dolárov, teda 1,56 percent HDP.

Len malé zmeny dĺžky spánku by mohli mať pritom pozitívny dopad na ekonomiku. Ak by ľudia, ktorí doteraz spali maximálne šesť hodín, začali bežne spávať šesť až sedem hodín, do americkej ekonomiky by pridali HDP 226,4 miliárd dolárov. V prípade Japonska by dlhší spánok prilepšil ekonomike o 75,7 miliárd, 34,1 miliardami by pomohol nemeckej ekonomike a takmer 30 miliardami by si prilepšilo britské hospodárstvo.

Zdroj: Rand.org