Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Banka mu omylom požičala dva milióny. Minul ich na autá, ženy a alkohol

Banka mu omylom požičala dva milióny. Minul ich na autá, ženy a alkohol

21. december 2016 – Začalo sa to v roku 2010, keď mladý Austrálčan Luke Brett Moore prežíval ťažké obdobie. Vyhodili ho z práce, rozišiel sa s priateľkou a havaroval v aute. Na bežnom účte sa mu míňali peniaze. Raz si ale všimol, že z jeho účtu odišla splátka hypotéky v St George Bank vo výške 500 dolárov, hoci na ňu nemal dostatok peňazí.

„Čakal som, že mi banka povie, že tie peniaze chce naspäť,“ spomína. Banka sa mu ale neozvala dva roky. Chybu v systéme však dokázal využiť naplno. V priebehu júla 2010 až augusta 2012 si z banky takýmto spôsobom „vytiahol“ peniaze 50-krát v celkovej výške 1,988 milióna dolárov. „Bol som v šoku. Zistil som, že mám prístup k obrovskému objemu peňazí. Bola to pre mňa šialená doba. Mal som 22 rokov, bol som mladý a hlúpy,“ povedal pre televíziu BBC mladý Austrálčan.

Za peniaze si kúpil autá Alfa Romeo 156, neskôr Hyundai Veloster a luxusné Maserati za 36-tisíc dolárov. Zadovážil si motorový čln či podpísaný dres basketbalistu Michaela Jordona. Chodieval na divoké party a do barov, kde si užíval drogy, alkohol a prostitútky.

Samozrejme, banka na chybu prišla. Po zatknutí bol odsúdený za podvod, ktorým neoprávnene získal finančné prostriedky. Dostal 4,5 roka odňatia slobody. Vo väzení si čas trávil tým, že si študoval knihy o práve. Podkutý informáciami podal žiadosť o prepustenie na kauciu. Vyšlo mu to a v auguste bol z väzenia vonku. Na slobode čakal, ako dopadne jeho pokus o odvolanie. Začiatkom tohto mesiaca ho odvolací súd z podvodu oslobodil. Dnes študuje na vysokej škole právo a v budúcnosti sa chce špecializovať na trestné právo.

Zdroj: Faceboook