Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Len mizivý počet utečencov v Nemecku si vie nájsť prácu

Len mizivý počet utečencov v Nemecku si vie nájsť prácu

19. december 2016 – Len minimálny počet imigrantov v Nemecku si vie nájsť uplatnenie na pracovnom trhu. Z počtu 406-tisíc utečencov, ktorí sa na úradoch práce registrovali od decembra minulého roka do novembra tohto roka, si našlo prácu aspoň na čiastočný úväzok len 34-tisíc z nich. Ide teda len o osem percent z nich. Čísla potvrdil šéf Inštitútu pre výskum v oblasti zamestnania (IAB) Joachim Möller.

Od začiatku roka 2015 prišlo do Nemecka celkovo 1,2 milióna utečencov. Uplatnenie utečencov zo Sýrie, Iránu, Afganistanu, Nigérie, Eritrey a Nigérii je ale mizivé, a to napriek rozsiahlym programom zamestnanosti, ktoré rozbehla nemecká vláda.

V auguste odštartovala ministerka práce Andrea Nahlesová štátom financovaný Program zamestnanosti migrantov, ktorý mal vyriešiť migračnú krízu v Nemecku zamestnaním 100-tisíc žiadateľov o azyl. Integrácia na trh práce je ale zatiaľ pomalšia ako sa čakalo. Z tohto programu sa Nemcom doteraz podarilo zamestnať len 5-tisíc imigrantov. Z nich až 60 percent sa zamestnalo v reštauračných zariadeniach. Firmy majú povolené azylantom platiť na hodinu len jedno euro a ignorovať tak minimálnu mzdu 8,5 eura.

J. Möller tvrdí, že ak sa do piatich rokov zamestná aspoň polovica z utečencov, bude to obrovský úspech. „Je ale ilúziou veriť, že budeme mať veľké množstvo utečencov na dobre platených pracovných miestach v priemysle, akým je napríklad automobilový,“ dodal. Firmy sú na prijatie nových zamestnancov prísne – požadujú nemčinu a dostatočné odborné vzdelanie, čo utečencom chýba.