Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Podiel moslimov je nižší ako si ľudia myslia. Predstavy sa od reality výrazne líšia

Podiel moslimov je nižší ako si ľudia myslia. Predstavy sa od reality výrazne líšia

15. december 2016 – Obyvatelia západnej Európy preceňujú počet moslimov, ktorí žijú v ich krajine. Najhoršie na tom sú Francúzi. Myslia si, že v ich krajine žije až 31 percent moslimov. V skutočnosti je ich podiel len 7,5 percenta. Rozdiel medzi vnímaním a skutočnosťou bol ešte výraznejší v otázke, aký podiel moslimov vo Francúzsku bude žiť do roku 2020. Kým demografické projekcie hovoria o 8,3 percentách, Francúzi očakávajú do troch rokoch podiel až 40 percent.

Odlišné vnímanie reality nie je doménou len Francúzska, ale aj ostatných európskych krajín, ktoré sa potýkajú s extrémizmom. Kým Nemci, Taliani, Belgičania alebo Holanďania odhadujú, že v ich populácii žije až 20 percent moslimov, ich skutočný podiel je oveľa nižší. V Belgicku je to 5,9 percenta, v Nemecku 5,8 percenta, v Taliansku 3,7 a v Holandsku šesť percent. Aj v týchto krajinách nedokázali ľudia správne odhadnúť podiel moslimov do troch rokov, odhady boli často štvornásobne vyššie ako štatistické odhady demografov.

Súčasťou rozsiahleho prieskumu agentúry Ipsos Mori boli otázky postoja k potratom, homosexualite alebo sexu pred svadbou. Najhoršie hádali Holanďania, ktorí si mysleli, že potraty sú pre 37 percent spoluobčanov neprijateľné. V skutočnosti s potratmi nesúhlasí len osem percent z nich. To isté sa stalo aj pri otázke, či je morálne neakceptovateľná homosexualita alebo sex pred svadbou.

Zaujímavé sú odhady Čechov (Slovensko v prieskume nebolo oslovené). Až 43 percent respondentov z Česka si myslelo, že s homosexualitou má problém až 43 percent Čechov, v skutočnosti problém s gaymi a lesbičkami má len 14 percent z nich. Podobný rozdiel bol v Česku aj pri vnímaní sexu pred manželstvom. Problém s ním má trojnásobne nižší počet ľudí ako si oslovení myslia.

Zdroj: SITA / AP