Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Švédsko recykluje natoľko, že odpad musí dovážať zo zahraničia

Švédsko recykluje natoľko, že odpad musí dovážať zo zahraničia

14. december 2016 – Švédsko zažíva akúsi revolúciu v recyklovaní. Severská krajina sa týmto spôsobom zbavuje neuveriteľných 99 percent vyprodukovaného odpadu. Doplácajú na to ale tamojšie spaľovne, ktoré nemajú čo likvidovať. Švédsko je v recyklácii komunálneho odpadu natoľko dobré, že musí dovážať odpad zo zahraničia. Na skládkach a v spaľovniach totiž končí len jedno percento odpadu švédskych domácností.

Len na porovnanie, na Slovensku končí v spaľovniach 76 percent odpadu a z Európskej únie patríme k najhorším. O niečo vyššie percento majú len Rumuni, Lotyši, Gréci či Chorváti. Brusel chce, aby sa do roku 2020 recyklovalo 50 percent odpadu v každej členskej krajine.

Vo Švédsku funguje viac než 30 spaľovní odpadu, ktoré vyrábajú teplo a elektrinu pre domácnosti. Vysoko efektívny systém recyklácie ho ale pripravil o materiál na spaľovanie. Problém dospel tak ďaleko, že už v roku 2012 chýbalo švédskym spaľovniam 1,5 milióna ton odpadu, aby mohli ďalej fungovať.

Továrne preto pristúpili k neobvyklému kroku - začali odpad dovážať zo zahraničia. Od roku 2012 tak Švédsko dováža približne 800-tisíc ton odpadu ročne. Najspoľahlivejším dodávateľom je Nórsko, Británia, Nemecko alebo Taliansko.

Švédsko medzi prvými pochopilo potrebu ochrany životného prostredia a bolo jednou z prvých krajín, ktoré ešte v roku 1991 vyrubilo špeciálnu daň na fosílne palivá a takmer polovicu svojej elektrickej energie vyrába z obnoviteľných zdrojov energie.

Zdroj: flickr.com / Alexander Cahlenstein | cc