Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Cestuje po svete zadarmo a cez oceány sa plaví v kontajnerovej lodi

Cestuje po svete zadarmo a cez oceány sa plaví v kontajnerovej lodi

13. december 2016 - Dánsky cestovateľ Thor Pedersen sa pred troma rokmi rozhodol, že precestuje všetky krajiny sveta. OSN ich eviduje 193 plus dva pozorovateľské štáty. Na rozdiel od ostatných sa snaží cestovať zadarmo, bez použitia lietadiel a od začiatku experimentu nebol ani raz doma. Aktuálne je v Keni a dosiahol tak skalp 121. krajiny v poradí.

Jeho cesta je najzaujímavejšia tým, že medzi kontinentami cestuje v nákladných tankeroch, ktoré vezú desiatky kontajnerov na palube. Kým prelet cez Tichý oceán trvá lietadlom do 12 hodín, v kontajnerovej lodi strávi dva týždne.

Takéto cestovanie je možno romantické, ale inak je to pekná nuda. Z paluby vidí len nekonečné more a výnimočne nejakého delfína či veľrybu. Dán tvrdí, že si vtedy číta, píše blogy, alebo sa len tak potuluje po obrovskej lodi a zhovára sa s kapitánom na mostíku.

Niekedy je to strašidelné. Keď cestoval osem dní cez Atlantik, loď zasiahla obrovská búrka. „Myslel som si, že zomriem. Loď sa knísala zo strany na stranu a vlny udierali do kontajnerov. Museli sme spomaliť na štyri uzly (asi 7 kilometrov za hodinu),“ hovorí. Upokojil sa až po tom, keď mu kapitán povedal: „Chlapče, to ešte nič nie je“.

Kontajnerová loď je väčšinou stroho vybavená s pár ľuďmi na palube, výnimkou je luxus v podobe wifi. V kajute je postel, stolička a stôl. Časy, keď sa na nákladnú loď mohol nalodiť ktokoľvek s prísľubom, že bude na palube pomáhať, sú dávno preč. Logistické firmy sa turistom vyhýbajú a požadujú plno povolení. Každý „cudzí človek“ je zásahom do rutiny posádky. Tá sa skladá zo spánku, práce a jedla.

Dánovi pomohlo to, že jeho cestu podporuje dánsky Červený kríž, ktorého je ambasádorom. Inak je plavba nákladnou loďou skutočne možná a existujú cargo cestovné kancelárie. Cesta z Hong Kongu do New Yorku (31 nocí) stojí 2 600 dolárov.

Zdroj: Facebook