Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Mozart má album roka 2016. Predáva viac CD ako Beyoncé či Kanye West

Mozart má album roka 2016. Predáva viac CD ako Beyoncé či Kanye West

12. december 2016 – Nespieva, netancuje, nechodieva na turné a Youtube nepozná. Už dve storočia je mŕtvy, no napriek tomu v predajoch fyzických albumov prekonáva všetkých hudobníkov. Ide o fenomenálneho skladateľa a pianistu Wolfganga Amadea Mozarta.

Jeho najnovšia kolekcia Mozart 225: The New Complete Edition, ktorá vyšla koncom októbra, je najpredávanejším albumom roka 2016. Za päť týždňov sa predalo 1,25 milióna CD-čiek, čím rodák zo Salzburgu prekonal svetové hudobné hviezdy, ktoré tento rok prišli s novými albumami. V predajnosti za ním skončil hudobník Drake s albumom Views, Kanye West s The Life of Pablo aj nový album Lemonade od Beyoncé.

Víťazstvo W. A. Mozarta je skôr technické. Jeho set album, za ktorým stoja štúdiá Decca Records a Deutsche Grammophon, totiž tvorí 225 CD-čiek s vyše štyrmi tisíckami diel, ktoré sa dajú počúvať 240 hodín v kuse. Keďže tento obrovský set albumov za vyše 400 eur si kúpilo 5556 ľudí, počet predaných albumov presiahol 1,25 milióna kópií. Špeciálna edícia bola vydaná ako spomienka k 225. výročiu jeho úmrtia a slávi úspech aj bez masívneho marketingu alebo potreby robiť turné po celom svete.

Zdroj: wikimedia.org