Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Slováci patria medzi najbohatších ľudí sveta

Slováci patria medzi najbohatších ľudí sveta

9. december 2016 - Vyše 73-percent dospelých ľudí planéty, teda asi 3,5 miliardy ľudí, vlastní čistý majetok (po očistení o dlhy), ktorý nepresahuje 10-tisíc dolárov. Väčšina Slovákov teda patrí medzi 25 percent najbohatších ľudí sveta, keďže priemerná hodnota ich bohatstva dosahuje zhruba 25-tisíc dolárov. Tvrdia to analytici J&T Banky, ktorí sa odvolali na Wealth Report banky Credit Suisse.

Pre niekoho to môže znieť ako žart, ale štatisticky to platí, že Slováci sa nemajú z globálneho pohľadu až tak zle. Významné percento z nich má finančné a reálne aktíva prevyšujúce 71 600 dolárov, čo je vstupenka do klubu desiatich percent najbohatších na svete. „No na druhej strane je potrebné povedať, že hodnota majetku priemerného Slováka je výrazne nižšia ako celosvetový priemer,“ tvrdí analytik Stanislav Panis.

Ak by totiž bolo svetové bohatstvo rozdelené rovnomerne medzi všetkých dospelých, priemere by na jedného pripadalo 52 800 dolárov. V porovnaní s okolitými krajinami sú Slováci chudobnejší, a to nehovoriac o krajinách na Západe. Na priemerného Čecha totiž pripadá vyše 48-tisíc dolárov čistého bohatstva, na Maďara takmer 34-tisíc dolárov, na Estónca takmer 40-tisíc dolárov a priemerný Poliak s asi 24,5-tisícami dolárov je rovnako bohatý ako Slovák.

Slovensko je stále jedna z majetkovo najrovnostárskejších krajín sveta. Z krajín, za ktoré mal report dáta je Slovensko dokonca majetkovo najrovnejšie. Inými slovami: 50 percent chudobnejších na Slovensku, čo znamená, ľudia s majetkom nižším ako 18-tisíc dolárov, vlastnia až pätinu celoslovenského bohatstva. V prípade Nemecka je to až 60 percent a v prípade USA až tri štvrtiny majetku.

Zdroj: flickr.com / Kamil Rejczyk | cc