Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Zámky z mosta zaľúbencov Paríž rozpredá. Peniaze venuje charite

Zámky z mosta zaľúbencov Paríž rozpredá. Peniaze venuje charite

8. december 2016 - Pont des Arts (Most umení) sa roky tešil obľube medzi turistami. Na populárny most v Paríži si zaľúbenci zamkýnali svoju lásku. Verili, že pokiaľ na neho zavesia zámok a kľúč odhodia do rieky, ich láska bude večná. Lenže parížska radnica vlani rozhodla, že zámky z mosta, ktorý bol postavený ešte za Napoleona v 19. storočí, odstráni. Dôvodom boli obavy z bezpečnosti a estetika.

Demontážou sa vyzbieralo asi milión zámkov. Ich celková váha presiahla 65 ton. Radnica najnovšie rozhodla, že plánuje predať 10 ton kladiek vo verejnej dražbe. Ľudia si tak môžu kúpiť päť alebo desať zámkov „za prijateľnú cenu“. Mesto počíta s tým, že z predaja vyzbiera 100-tisíc eur, ktoré potom venuje charite. „Celý výťažok pôjde pre tých, ktorí sa snažia pomáhať a preukazovať solidaritu k utečencom v našom meste,“ povedal zástupca starostky Bruno Julliard.

Potom, čo bol pred mesiacom zrušený utečenecký tábor v Calais, počet nových utečencov, ktorí prišli do Paríža, sa prudko zvýšil. Prvé oficiálne mestské centrum pre utečencov začalo fungovať len pred dvoma mesiacmi, ale jeho kapacita je obmedzená na 400 ľudí.

Celá akcia demontáže a predaja „zámkov zaľúbencov“ bola pomenovaná ako No Love Locked, teda láska sa nezamkýna a nemala by sa obmedzovať len na lásku k partnerovi, ale aj ľuďom, ktorí pomoc potrebujú.

Zdroj: SITA / AP