Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Autobus TEB, pod ktorým môžu prechádzať autá, je podvod. Firma zmizla

Autobus TEB, pod ktorým môžu prechádzať autá, je podvod. Firma zmizla

7. december 2016 - Transit Elevated Bus (TEB) alebo čínsky tranzitný vyvýšený autobus mal premávať po koľajniciach nad ostatnou dopravou a riešiť problémy s kolónami v mestách. Prvý test tohto futuristického autobusu z Číny bol pred štyrmi mesiacmi a na internete sa stal virálom.

Autobus mal obrovskú výhodu: naraz odvezie 1 200 ľudí, nahradí drahé metro a stavba potrebnej infraštruktúry je rýchlejšia a lacnejšia. To, čo sa zdalo ako sci-fi, ním zrejme aj ostane.

Autobus odvtedy stojí v testovacom areáli v meste Qinhuangdao a od premiérovej jazdy na ulici zavadzia. Kvôli testovaniu mesto povolilo, aby sa cesta zúžila a autá následne mohli prechádzať v oboch smeroch pod autobusom. „Model (autobusu) tu stále je a myslíme si, že ďalším krokom bude jeho odstránenie,“ povedal jeden z úradníkov mesta pre portál Sixth Tone.

Futuristický vynález totiž stojí pred praktickým problémom. TEB Technology, ktorá za vývojom autobusu stojí, totiž zmizla a úradníci ju nevedia kontaktovať už dva mesiace. Autobus bol nápadom amatérskeho vedca Songa Youzhoua už v roku 2010, ale TEB Technology nemala dostatok peňazí na realizáciu nápadu.

Do hry preto vstúpilo mesto, ktoré v spolupráci s externou finančnou skupinou, postavenie autobusu zafinancovali. Firma v apríli podpísala s mestom aj zmluvu. Už vtedy média špekulovali, že firma je len obrovský podvod.

Zdroj: SITA / AP