Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Môžeme závidieť. V Kodani je už viac bicyklov ako áut

Môžeme závidieť. V Kodani je už viac bicyklov ako áut

1. december 2016 – Dánske hlavné mesto Kodaň urobilo dôležitý míľnik k tomu, aby sa stalo mestom bicyklov. Ich počet v meste po prvýkrát prekonal počet áut na cestách.

Počas roka totiž pribudlo v uliciach Kodane 35-tisíc nových cyklistov, čím počet bicyklov stúpol na neuveriteľných 265 700. Kodanské cesty pritom oficiálne brázdi o 13-tisíc menej áut než bicyklov. Inými slovami: za posledný rok narástol počet bicyklov o 15 percent, kým počet automobilov klesol o jedno percento.

Kým v minulosti boli bicykle len súčasťou bežného života, dnes sa stali identitou mesta. Nebolo to zadarmo. Od roku 2005 Kodaň investovala do rozvoja cyklotrás, špeciálnych mostov pre bicykle a bike sharingu miliardu dánskych korún (134,5 milióna eur).

Kodaň sa zaujíma aj o názor verejnosti. Obyvateľov sa pýta, ako sa im v meste na bicykli jazdí. Nedávno sa miestni mohli vyjadrovať k tomu, kde im chýbajú cyklistické pruhy, kde sa im zdajú priúzke či preplnené. Za 12 dní sa k návrhom vyjadrilo viac ako 10-tisíc ľudí. Návrhy budú súčasťou plánu rozvoja na roku 2017 až 2025.

Súčasný starosta Morten Kabell tvrdí, že používanie bicyklov sa od roku 2019 zníži, keďže mesto chystá rozširovanie liniek metra. Podstatné ale pre neho je, aby Kodaň obmedzila fosílne palivá, zmierňovala znečistenie a zápchy v meste. Medzi rokmi 2004 až 2014 sa znížil počet áut, ktoré vstúpili do centra mesta z 86-tisíc na 64-tisíc. 

Zdroj: flickr.com / Nelson L. | cc