Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Ako ľahko zistíte, či patríte k bohatšej polovici populácie

Ako ľahko zistíte, či patríte k bohatšej polovici populácie

30. november 2016 – Ak po odpočítaní všetkých dlhov máte na svojom bežnom účte alebo niekde investované 2 200 dolárov, patríte k bohatšej polovici svetovej populácie. Ak máte čistý majetok vyšší ako 71 560 dolárov, patríte medzi 10 percent najbohaších ľudí planéty.

Inak povedané: ak nemáte hypotéku alebo ste zdedili dom či byt a zároveň máte pravidelný príjem, ste v zásade za vodou.

Ak máte šťastie a na účtoch v bankách alebo investovaných v majetku 744 400 dolárov, tak už dokonca nepatríte ani medzi 99 percent „chudobnejších“ smrteľníkov. Vyplýva to z analýzy Global Wealth Report od Credit Suisse Research Institute.

Analýza, na rozdiel od iných, nebrala do úvahy príjmy ľudí, ale dala prednosť skutočným aktívam po odpočítaní dlhov. Inštitút odhaduje, že v prvej polovici tohto roka domácností na celom svete vlastnili majetok a čisté finančné aktíva v celkovej hodnote 256 biliónov dolárov. To je číslo, ktoré je 3,4-krát väčšie ako ročný HDP sveta.

Pokiaľ by toto bohatstvo bolo rozdelené rovnomerne medzi všetkých ľudí sveta, každá dospelá osoba by tak po rovnostárskom usporiadaní vlastnila majetok a finančné aktíva v hodnote 52 819 dolárov. V skutočnosti tomu tak nie je, pretože top desatina najbohatších ľudí planéty z tohto majetku vlastní 89 percent.

Zdroj: flickr.com / micadew | cc