Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Počet lietadiel sa zdvojnásobí. Väčší ruch spôsobí častejšie meškania

Počet lietadiel sa zdvojnásobí. Väčší ruch spôsobí častejšie meškania

10. júl 2018 - Pred pár dňami švédska aplikácia Flightradar 24 upozornila, že koncom júna sa na celom svete zrealizovalo celkovo 202 157 letov len počas jedného dňa. Šlo o najrušnejší letecký deň v histórii. V budúcnosti môže byť nebo nad našimi hlavami ešte preplnenejšie. Štúdia Global Market Forecast, za ktorou stojí výrobca lietadiel Airbus, predpokladá, že do roku 2037 sa počet lietadiel patriacich leteckým spoločnostiam ešte zdvojnásobí.

V súčasnosti majú svetové aerolinky k dispozícií 21 450 lietadiel, ktoré sú určené na civilné lety. Štúdia odhaduje, že o dvadsať rokov sa letecká preprava zintenzívni a letecké spoločnosti budú mať k dispozícií celkovo 47 990 lietadiel, čo je nárast o 123 percent. Nové lietadlá by mohli vytvoriť pre producentov ich príjmy vo výške 5,8 bilióna dolárov.

Masívnejšia letecká doprava si preto vyžiada riešenia, ktoré musia zabezpečiť väčšiu bezpečnosť a samozrejme obmedziť chaos na letiskách, ktorého výsledkom je permanentné meškanie letov. Eamonn Brennan, ktorý pôsobí ako riaditeľ európskej organizácie pre leteckú spoločnosť Eurocontrol, minulý mesiac varoval, že zintenzívnenie dopravy do roku 2040 spôsobí veľké problémy a mnohé letiská budú fungovať na hrane maximálnej vyťaženosti. „V dôsledku tohto preťaženia stúpne počet pasažierov, ktorých lety budú meškať o jednu až dve hodiny, zo súčasných 50 na 470-tisíc v roku 2040,“ povedal.

Zdroj: Facebook / The Termina