Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Americká tajná služba odpočúva viac hovorov aj správ. O obsah sa však nezaujíma

Americká tajná služba odpočúva viac hovorov aj správ. O obsah sa však nezaujíma

9. máj 2018 - Americká tajná služba NSA vlani odpočúvala spolu 534 miliónov hovorov a textových správ, ktoré získala od amerických operátorov Verizon a AT&T. Ide o trojnásobne viac hovorov a správ ako v roku 2016, tvrdí denník The New York Times.

Tajnú službu zároveň častejšie zaujímali informácie o konkrétnych Američanoch – nezaujímal ju v tomto prípade obsah rozhovorov, ale kto a kedy kontaktoval podozrivé osoby telefonicky alebo formou správ. V analýze, ktorá vyšla minulý týždeň, NSA nespresnila, prečo sa zvýšil počet odpočúvaných hovorov.

Existencia rozsiahlych programov americkej spravodajskej agentúry bola verejnosti odhalená v roku 2013 bývalým agentom CIA a dôstojníkom NSA Edwardom Snowdenom. V roku 2015 sa prijal reformný zákon, takzvaný USA Freedom Act, ktorý hromadný zber údajov všetkých Američanov zo strany NSA nadobro zrušil. Hoci nový zákon platí, NSA si ponechala kompetenciu analyzovať cez telefonické služby väzby medzi jednotlivými ľuďmi. Platí to v prípade, ak hľadajú potencionálnych teroristov. Citlivé záznamy a dáta o hovoroch tak podľa zákona ostávajú už len v rukách telekomunikačných operátorov, ale NSA môže získať kópie všetkých záznamov podozrivých ľudí - týka sa to aj tých, ktorí boli s ním v kontakte.

Zdroj: SITA / AP