Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Takmer každého desiateho Slováka sa týka extrémna chudoba

Takmer každého desiateho Slováka sa týka extrémna chudoba

3. máj 2018 - Zhruba 33 miliónov ľudí v Európskej únii možno označiť za veľmi chudobných. Ide o 6,7 percenta obyvateľov EÚ. Ich podiel v posledných rokoch klesá, vrchol dosiahol v roku 2012, keď ich bolo 9,9 percenta, tvrdí Eurostat v najnovších štatistikách.

Eurostat u chudobných ľuďoch hovorí o takzvanej ťažkej materiálnej deprivácii. To znamená, že si ľudia nemôžu dovoliť aspoň štyri z nasledujúcich položiek, ktoré sú považované za samozrejmosť. Medzi tieto položky patrí dosť peňazí na pravidelné platenie účtov, náklady na teplo v byte, úhrada neočakávaných výdavkov, pravidelná konzumácia mäsa (alebo rýb či jedla pre vegetariánov), týždenná dovolenka pre všetkých členov domácnosti, televízor, práčka, auto a výdavky za telefón.

V rámci EÚ sa Slovensko umiestnilo na desiate mieste s najvyšším podielom chudobných ľudí – týka sa to 8,2 percenta Slovákov. V roku 2007 bol tento podiel dokonca 13,5 percent. Najhoršie sú na tom Bulhari, kde si aspoň štyri zo spomínaných položiek nemôže dovoliť 30 percent ľudí, u Grékov je to 21,1 percent, v Rumunsku 19,4 a Maďarsku 14,5 percent. Naopak najmenej chudobných Eurostat eviduje vo Švédsku, kde sa chudoba týka len 0,8 percent obyvateľov.

Zdroj: flickr.com / Daniel Thornton | cc