Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Čína plánuje obrovskými kotlami privolať umelé dažde

Čína plánuje obrovskými kotlami privolať umelé dažde

2. máj 2018 - Čína chystá najväčší experiment s umelým dažďom na svete. Jej cieľom je zvýšiť úhrn zrážok nad Tibetskou náhornou plošinou – ide o obrovské územie, ktoré dosahuje 1,6 milióna štvorcových kilometrov, čo je územie s rozlohou približne trojnásobku Španielska.

„Zmena počasia v Tibete predstavuje kľúčovú inováciu k riešeniu problému s nedostatkom vody v Číne,“ cituje portál Živě.cz prezidenta China Aerospace Science and Technology Corporation Leia Fanpeia. Ten tvrdí, že umelé dažde významne prispejú nielen k rozvoju Číny a svetovej prosperite, ale aj k blahu celej ľudskej rasy.

Čína na vyvolanie dažďov bude využívať techniku zvanú cloud seeding. Tá v princípe spočíva v tom, že do oblakov sa rozpráši jodid strieborný, ktorého častice plnia úlohu kondenzačných jadier - vyzrážajú sa na nich ľadové častice a tie následne padnú na zem v podobe dažďa alebo snehu. Jodid sa má vytvoriť v špeciálnych kotloch, ktoré budú umiestnené na strmých hrebeňoch hôr smerom k vlhkému monzúnu z južnej Ázie. Vietor tak tieto častice zamieša do oblakov.

Systém, ktorý zahŕňa obrovskú sieť kotlov by mohol zvýšiť zrážky v regióne o 10 miliárd kubických metrov ročne, čo je asi sedem percent celkovej spotreby vody v Číne. Experiment vyvoláva kritiku u odborníkov, pretože umelé zasahovanie do prírody môže okradnúť o úhrn zrážok iné lokality.

Zdroj: flickr.com / Nikolaj Potanin | cc