Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Koľko vyfajčíte cigariet, keď dýchate vzduch v Bratislave?

Koľko vyfajčíte cigariet, keď dýchate vzduch v Bratislave?

27. apríl 2018 - Ak ste sa dnes ráno pohybovali okolo Trnavského mýta v Bratislave, znečistenie ovzdušia je tam porovnateľné s tým, ako kedy ste vyfajčili denne 1,7 cigarety. Tento výsledok poskytuje nová aplikácia Shit, I Smoke, za ktorou stojí  dizajnér z Brazílie Marcelo Coelho a francúzsky vývojár aplikácií Amaury Martiny.

Autori šikovnej aplikácie porovnali aktuálne znečistenie vzduchu, ktoré zbierajú stanice na meranie kvality ovzdušia po celom svete, s jedným kľúčovým parametrom: jedna cigareta sa rovná vdychovaniu vzduchu so znečistením 22 mikrogramov častíc PM2,5 na meter kubický. PM pochádza z dvoch anglických slov particulate matter, teda ide o prašnosť časticami do priemere 2,5 mikrometrov. Len na porovnanie bežná hrúbka vlasu je od 42 do 95 mikrometrov.

O niečo horšia situácia je na Kamennom námestí v Bratislave, kde stanica namerala 42 mikrogramov častíc PM2,5 na meter kubický, čo je ekvivalent vyfajčenia 1,9 cigarety denne. Najhoršie znečistenie je v Malackách, Nitre, Trnave a v Žiari nad Hronom, kde bolo nameraných až 151 mikrogramov častíc PM2,5 na meter kubický, čo sa rovná vyfajčeniu takmer siedmich cigariet každý deň.

Zdroj: flickr.com / Rob Hurson | cc