Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Na obežnej dráhe vznikne luxusný hotel

Na obežnej dráhe vznikne luxusný hotel

24. apríl 2018 - Už v roku 2022 nebudeme musieť chodiť na dovolenku k moru alebo do hôr. Turisti sa budú môcť vybrať aj do hotela na obežnej dráhe. Vesmírnu stanicu Aurora, ktorá bude fungovať ako hotel, pripravuje kalifornská firma Orion Span.

Firma už prijíma rezervácie. Záujemcovia musia zaplatiť vratnú zálohu vo výške 80-tisíc dolárov. Za 12-denný pobyt potom záujemca zaplatí 9,5 milióna dolárov, prípadne za jednu noc necelých 800-tisíc dolárov. Žiadna „sauna“ cestovateľov nečaká. Na stanici si však budú môcť vyskúšať napríklad prácu astronautov, laboratórne výskumy alebo simulátor podobný tomu, ktorý bol v Star Treku. Budú si môcť vypestovať aj vlastné rastliny podobne, ako tomu bolo vo filme Marťan, v ktorom si zahral americký herec Matt Damon.

Na rozdiel od neho však vesmírni turisti nemusia len pracovať. Budú si môcť oddýchnuť a pokochať sa výhľadom na Zem. Užijú si desiatky západov a východov slnka, pretože stanica Zem obletí za 90 minút. Aurora Station, ako znie celý názov vesmírneho hotela, bude kotviť na nízkej obežnej dráhe vo výške približne 322 km.

Zdroj: Aurora Station