Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Úsporné svietidlá mali svetelný smog zredukovať. Vedci zistili, že ho pribúda

Úsporné svietidlá mali svetelný smog zredukovať. Vedci zistili, že ho pribúda

9. júl 2018 - Štúdia publikovaná v magazíne Science Advances priniesla výsledky skúmania obrázkov našej planéty, ktoré publikovala NASA. Z nej vyplýva, že ľudstvo každý rok produkuje viac svetla. Keď odborníci analyzovali snímky satelitu NASA Suomi IPA, ktorý okrem iného sníma Zem pomocou nočného senzoru Day/Night Band, zistili, že umelo osvetlené plochy zemského povrchu sa medzi rokmi 2012 a 2016 rozšírili o 2,2 percenta ročne.

Najvýraznejšie zmeny zaznamenali vedci v rozvojových krajinách, kde podiel svetelného znečistenia rastie. Naopak, v prípade USA alebo Španielska je jeho úroveň viacmenej konštantná. Pokles zaznamenali napríklad v Sýrii a Jemene, ten však vedci pripisujú vojnovému konfliktu.

Pôvodné predpoklady pritom počítali s poklesom svetelného znečistenia, keďže dochádza k masívnemu rozvoju nových technológií – úsporných zdrojov svetla a vysoko svietivých LED diód. Rozmach však priniesol nižšiu cenu a tým aj násobne vyšší počet inštalovaných svietidiel. Namiesto toho, aby sa úroveň svetelného smogu znižovala, dochádza kvôli úsporným technológiám k jeho nárastu. Svetelný smog pritom podľa vedcov predstavuje závažný problém nielen pre prírodu, ale aj pre ľudské zdravie. Zvyšuje riziko vzniku obezity, depresie, porúch spánku, cukrovky a dokonca rakoviny prsníka, ako ukazuje štúdia.

Zdroj: SITA / AP