Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Vedci zmerali, koľko hodín musíte investovať do skutočného priateľstva

Vedci zmerali, koľko hodín musíte investovať do skutočného priateľstva

23. apríl 2018 - Získať partnera po 30-tke je stále náročnejšie. Dôvodom sú deti, povinnosti v práci a preferencia vašich partnerov. Čím sme starší, tým si nových ľudí k telu ťažšie pripúšťame. Proces „skamarátenia sa“ zaberá čas a energiu, ktorú nemáme. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, koľko času potrebujete investovať do človeka, ktorý je vám sympatický a chcete ho považovať za skutočného kamaráta?

Najnovšia štúdia, ktorú publikovali vedci v magazíne Journal of Social and Personal Relationships považuje za minimum aspoň 50 hodín na to, aby ste niekoho začali považovať za kamaráta vhodného na pivo. Skutočného priateľstvo si môžete vytvoriť až po 90 hodinách intenzívneho kontaktu. Približne 200 hodín musíte stráviť s človekom, aby ste cítili, že ste prepojení navzájom aj emocionálne.

Základom je tráviť spoločne čas spôsobom, ktorý vyhovuje obom stranám. Môže to byť pozeranie televízie, popíjanie kávy alebo hranie videohier. Štúdia ale tvrdí, že do tohto času sa ale nezapočítavajú hodiny, ktoré napríklad s kolegom trávite v kancelárií.

Vedúci štúdie Jeffrey Hall tvrdí, že priateľstvo je veľmi dôležitý aspekt života, na ktorý niekedy popri práci a rodine zabúdame. Bez niekoľkohodinovej investície každý týždeň sa však k nemu nedopracujeme.

Zdroj: Facebook / The Friends