Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Sušiče rúk nie sú hygienické a šíria kolónie baktérií

Sušiče rúk nie sú hygienické a šíria kolónie baktérií

16. apríl 2018 - Ak si myslíte, že sušiče rúk sú hygienickejšie než klasické papierové utierky, zbystrite pozornosť. Najnovšia štúdia vedcov z University of Connecticut odhalila, že na vaše čerstvo umyté ruky môže sušič nafúkať množstvo baktérií, plesňových spor a miniatúrnych kúskov exkrementov.

Najhoršia situácia je na verejných toaletách. Ľudia po sebe splachujú s otvoreným poklopom na wc. Splachnutím sa do ovzdušia dostávajú mikročastice odpadu, ktoré sa následne šíria a pristanú aj na sušičoch rúk. Horúci vzduch ich následne odfúkne na mokré ruky.

V rukách, ktoré boli vystavené 30 sekundám sušenia, pri následnej analýze vedci objavili v priemere 18 až 60 bakteriálnych kolónií. Vedci v štúdii zverejnenej v magazíne Applied and Environmental Microbiology kolónie zachytili umiestnením Petriho misky pod sušič rúk (ide o okrúhlu, plytkú, sklenú alebo plastovú misku s viečkom, ktorá sa používa najmä v mikrobiológii na kultiváciu mikroorganizmov). Miska umiestnená v iných častiach toalety obsahovala zvyčajne len 15 až 20 kolónii baktérií, a to až po 20 minútach.

Výsledky boli natoľko presvedčivé, že aj na University of Connecticut po ich predstavení začali ponúkať alternatívu v podobe papierových utierok. Samozrejme, baktérie aj iné mikróby sú všade okolo nás a prevažná väčšina z nich nám nijako neubližuje.

Zdroj: wikihow.com