Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Nadmerné pitie alkoholu skráti život o pol roka

Nadmerné pitie alkoholu skráti život o pol roka

13. apríl 2018 - To, že nadmerné pitie alkoholu skracuje život je viac-menej známe. Najnovšie v medicínskom magazíne Lancet vyšla štúdia, ktorá efekt spočítala. Vedci tvrdia, že pitie alkoholu v rozumnej miere nemusí až tak škodiť, čo milovníci červeného vína dobre vedia. Odporúčaná týždenná dávka je nastavená na 12,5 jednotiek alkoholu, čo je ekvivalent piatich pív alebo piatich pohárov vína.

Všetko navyše ale zvyšuje pravdepodobnosť rizika mozgovej príhody (o 14 percent), fatálnej aneuryzmy (prasknutej artérie, o 15 percent), zlyhania srdca (o 9 percent) a samozrejme aj smrti. Riziko nadmerného pitia predstavuje pre 40-ročného človeka rovnaké nebezpečenstvo ako fajčenie. „Štúdia odhaduje, že ak štyridsiatnik vypije štyri jednotky alkoholu nad limit (ide o tri poháre vína s objemom 175 mililitrov) môže očakávať pri pravidelnom užívaní skrátenie života o dva roky,“ tvrdia vedci.

Vedci pri štúdií použili dáta od 600-tisíc alkoholikov a zistili, že v priemere päť až desať drinkov týždenne zníži dĺžku života približne o pol roka. Ak niekto pije týždenne viac než 18 pív alebo pohárov vína, hrozí mu vyššia pravdepodobnosť, že sa dožije o štyri až päť rokov menej.

Zdroj: flickr.com / Angelo Amboldi | cc