Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Akú by mohol dostať Facebook pokutu? Toľko peňazí v hotovosti ani neexistuje

Akú by mohol dostať Facebook pokutu? Toľko peňazí v hotovosti ani neexistuje

12. april 2018 - Denník Washington Post sa pokúsil vyčísliť potenciálnu pokutu, ktorú by mohla Federálna obchodná komisia (FTC) napariť spoločnosti Facebook za zneužitie dát a nedostatočné informovanie miliónov používateľov. Vyšetrovanie je však len na začiatku a zatiaľ neexistujú dôkazy o tom, či zneužitie dát spoločnosťou Cambridge Analytica bolo skutočne chybou Facebooku.

V každom prípade, FTC môže podľa denníka udeliť za jednotlivé porušenie pravidiel pokutu vo výške až 41 484 dolárov. Túto maximálnu pokutu denník vynásobil číslom 71 miliónov, čo je počet amerických používateľov Facebooku, ktorých dáta zbierala Cambridge Analytica, a s číslom 110 miliónov používateľov, ktorých dáta zbierajú neoprávnene iné analytické aplikácie. Výsledná suma maximálnej pokuty by podľa ich prepočtov predstavovala enormných 7,65 bilióna dolárov. Toľko peňazí v hotovosti (bankovky a mince) nie je na celom svete, potvrdil bývalý šéf FTC William Kovacic.

Denník však šiel vo svojej úvahe ešte ďalej. Keďže k týmto hypotetickým porušeniam pravidiel dochádzalo každý deň počas asi piatich rokov, celú sumu by bolo potrebné ďalej násobiť, takže vo výsledku by šlo o ešte vyššiu pokutu.

Zdroj: SITA / AP