Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Experti našli 1,5 miliardy dokumentov. Na internete visia aj daňové priznania

Experti našli 1,5 miliardy dokumentov. Na internete visia aj daňové priznania

9. apríl 2018 - Spoločnosť Digital Shadows analyzovala internet a otvorené systémy. V štúdii tvrdí, že našla obrovské množstvo citlivých dokumentov, ktoré obsahujú informácie aj o konkrétnych osobách. Tieto informácie si pritom môže vyhľadať ktokoľvek, kto vie zaobchádzať s bežnými softvérovými nástrojmi. Táto správa je aktuálna v čase, kedy spoločnosť Facebook svojimi škandálmi otvorila tému o bezpečnosti dát na internete.

Výskumníci z Digital Shadows sa zamerali na preskúmanie otvorených zdrojov dát „podnikovej“ časti internetu. Výsledok je neradostný. Podľa ich analýzy totiž našli na internete približne 1,5 miliardy citlivých dokumentov, ktoré majú celkom 12 petabajtov. Až tretina, teda 537 miliónov týchto dokumentov, pochádzalo z krajín Európskej únie.

K týmto dokumentov sa vedci dostali ľahko – nepotrebovali na ich získanie hackerské triky, hádanie hesiel ani využívanie známych chýb v starších verziách softvéru.

Skenovanie prebiehalo prvé tri mesiace tohto roka a medzi citlivými dokumentmi sa našli zdravotnícke záznamy ľudí (vrátane 2,2 milióna snímok tela), výplatné pásky, daňové priznania, prebiehajúce dizajnové a produktové návrhy a dokonca aj patenty, ktoré ešte neboli vo finálnej verzii. Iróniou je, že medzi dokumentmi boli napríklad aj výsledky bezpečnostných testov či diagramy podnikových sietí, tvrdí portál Živě.cz.

Zdroj: flickr.com / Johan Viirok | cc