Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Open space mýtus: Kancelárie bez stien nás nezbližujú tak, ako sme si mysleli

Open space mýtus: Kancelárie bez stien nás nezbližujú tak, ako sme si mysleli

6. júl 2018 - Pracovať v open space (otvorenej kancelárii) je niekedy komplikované. S kolegami v robote trávi väčšina pracujúcich viac času ako s vlastnou rodinou. Znášať každodenne toľkých ľudí je niekedy ťažké. Niekto hlasno telefonuje, ďalší si vybalí na obed domáce rezne, ďalší hlučne búcha do klávesnice.

Firmy ale argumentujú jedným faktom: práca v otvorenej kancelárii podporuje spoluprácu v tíme a ľahšiu komunikáciu. Americkí vedci z Harvard University Ethan Bernstein a Stephen Turban tvrdia, že pokiaľ je open space zle navrhnutý, toto tvrdenie je mýtus, čo v najnovšej štúdii aj potvrdili. Zistili, že zamestnanci po prechode z klasických kancelárií do open spacu strávili o 72 percent menej času klasickými rozhovormi s kolegami tvárou v tvár. Namiesto toho si dávali do uší slúchadlá a komunikáciu si nahradili inou formou – o 67 percent sa zvýšilo používanie e-mailu a o 75 percent používanie chatov medzi kolegami.

Svoje závery si potvrdili v dvoch amerických firmách – hoci na vzorke 152 ľudí, čo nie je štatisticky signifikantné číslo. Mnohí fyzickú interakciu s kolegami obmedzili, pretože im bolo nepríjemné sa o niektorých témach rozprávať pred všetkými kolegami. Väčšina z nich sa vyjadrila, že stratila pre open space súkromie.

Zdroj: Facebook / The Office