Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Fíni chcú obmedziť autá, budú rozdávať 400 eur na elektobicykle

Fíni chcú obmedziť autá, budú rozdávať 400 eur na elektobicykle

26. marec 2018 - Fínsko si za prostriedok na zníženie emisií zvolilo bicykel. Od júna tohto roka bude rozdávať dotácie do výšky 400 eur tým obyvateľom, ktorí si do konca roka 2021 kúpia elektrobicykel. Na tento účel vyčlenila vláda 16,3 milióna eur, čo by malo stačiť na nákup 40 700 elektrobicyklov.

Kto si kúpi elektrobicykel už na jar, môže požiadať o dotáciu aj spätne. Vláda chce týmto krokom do roku 2030 o tretinu zvýšiť podiel trás, ktoré ľudia absolvujú peši alebo na bicykloch. Ministerstvo dopravy sa odvoláva na štúdiu, z ktorej vyplýva, že jazda na elekrobicykloch vedie ľudí, aby nimi jazdili aj na dlhšie trasy a tak nechali auto doma.

Nie každému sa dotačný projekt pozdáva. Cena elektrobicyklov sa totiž pohybuje od 400 eur, čo znamená, že podľa ekonóma banky Mortgage Society Juhana Brotherusa dostanú ľudia bicykle prakticky zadarmo alebo za nepatrný doplatok. To môže spomaliť predaj klasických bicyklov. Radí, aby sa radšej prekopali neefektívne a drahé dotácie do poľnohospodárstva a na nákup elektroáut.

Zdroj: freegreatpicture.com