Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Piváreň v Belgicku čelí krádežiam pohárov. Ako zábezpeku berie topánky

Piváreň v Belgicku čelí krádežiam pohárov. Ako zábezpeku berie topánky

21. marec 2018 - V Belgicku je pivo mimoriadne populárne a do známych pivární chodia turisti z celého sveta. Je bežnou praxou, že po načapovaní piva si turisti nechávajú poháre ako zberateľské kúsky. Krádeže majiteľov barov stoja tisíce eur ročne. Philipovi Maesovi, ktorý je majiteľom pivárne Bruges Beerwall cafe, to už liezlo na nervy. Ročne takto „stratil“ 4-tisíc pohárov.

„Z nejakého dôvodu si niektorí zákazníci myslia, že keď zaplatia za pitie, dostanú pohár ako darček,“ povedal denníku The Guardian. Rozhodol sa preto investovať do zabezpečovacieho systému, ktorý stál podnik 4-tisíc eur. Každý pohár má na stonke pohára poplašné zariadenie, ktoré sa aktivuje, keď s pohárom zákazník prejde cez skener von z podniku.

Ešte sofistikovanejší nápad dostal podnik s názvom Dulle Griet, ktorý má v ponuke 500 druhov pív. „Každý, kto pije v našom podniku, musí odovzdať topánku,“ tvrdí majiteľ baru Alex Devriendt. Topánky štamgastov sa dajú do obrovského koša a ten visí na lane vo vzduchu. Kôš s topánkami je tak nielen atrakciou, ale aj garanciou, že každý zákazník odovzdá aj pohár, z ktorého pil.

Zdroj: flickr.com / Kevin Ekmark | cc