Viac strojov a menej práce. Automatizácia výroby môže v Ázii vykorisťovať ľudí

Číslo dňa: aj za jedným číslom sa môže skrývať veľký príbeh

Astronautovi dlhodobý pobyt vo vesmíre zmenil sedem percent génov

Astronautovi dlhodobý pobyt vo vesmíre zmenil sedem percent génov

16. marec 2018 - V „béčkovom“ filme Astronautova žena z roku 1999 dôjde na vesmírnej misii NASA k nehode a vesmírna stanica stratí na niekoľko minút kontakt so Zemou. Spencer Armacost (hraje ho Johnny Depp) sa vráti síce bezpečne domov k manželke, ale pobyt vo vesmíre ho zmení. Dej zo sci-fi filmu nemusí byť až taký vzdialený od reality.

Americký astronaut Scott Kelly strávil na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) rok a keď sa vrátil na Zem, vedci zistili, že dlhodobý pobyt vo vesmíre mu zmenil DNA – v nezmenenej forme ostalo len 93 percent génov. Jeho DNA už nezodpovedá génom Marka, ktorý ostal na Zemi a je jeho identické dvojča. Ani po dvoch rokoch od návratu domov sa niekoľko stoviek génov nevrátilo do pôvodného stavu. Vedci preto tieto gény nazývajú „vesmírnymi génmi, tvrdí televízia CNN.

Vedci merali metabolizmus astronauta pred odchodom, počas pobytu vo vesmíre a po návrate. Odborníci z toho odvodili, že pobyt na ISS je spojený so stresom, s nedostatkom kyslíka a dramatickými výkyvmi v prísune živín, čo mohlo ovplyvniť správanie génov. Zistilo sa napríklad aj to, že vplyvom nedostatku gravitácie Scott je o päť centimetrov vyšší než v čase, keď odlietal. Štúdia pomáha získať prehľad o tom, čo sa stane s ľudským telom vo vesmíre v čase, keď sa čoraz častejšie skloňuje osídľovanie Marsu.

Zdroj: SITA / AP